وبلاگ

لباس بچه گانه رنگ سال 1402

لباس بچه گانه رنگ سال 1402

در این مقاله به بررسی لباس بچه گانه رنگ سال 1402 و رنگ مناسب برای لباس بچه و تاثیر رنگ بر کودکان می پردازیم.

با توجه به بررسی های زیادی که بر روی بچه های متفاوت در سراسر دنیا انجام شده است مشخص شده با توجه به روحیه لطیف و حساس بچه ها رنگ ها تاثیرات زیادی بر روحیه آنها دارند. اگر شما هم علاقه مند به دانستن این مطلب هستید در این مقاله از فندق چی همراه ما باشید. رنگ ترند سال برای کودکان چیست؟ این رنگ توسط چه فردی انتخاب می شود؟ چه رنگی برای لباس کودک مناسب است؟ رنگ لباس کودک چه تاثیری بر روان کودک دارد؟

لباس بچه گانه رنگ سال 1402

رنگ ترند سال 2023 چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که پشت هر انتخاب رنگی مفهومی وجود دارد که شاید حتی به ذهنتان هم نرسیده باشد و این رنگ انتخابی متاثر از مسائل زیادی است. مثلا رنگ سال ۲۰۲۱ بر اساس شرایط کرونایی جهان به رنگ زرد و خاکستری انتخاب شد.

بعد از گذشت یک سال سخت کرونایی برای صنعت مد، این بار در سال ۲۰۲۲ شرکت پنتون تصمیم گرفت رنگ آبی بنفش به رنگ گل پریوش را ( با کد PANTONE 17-3938 ) که نماد گذر از عصر حاضر و انتقال به عصری جدید است به عنوان رنگ سال انتخاب نماید.

و اما در سال 2023 رنگ Viva Magenta (قرمز آتشین مایل به زرشکی به رنگ گل رز) از سوی کمپانی پنتون بعنوان رنگ سال ۲۰۲۳ معرفی شد. «پنتون» می گوید، از آنجایی که مردم جهان طی چند سال اخیر با پاندمی کوید ۱۹ مواجه بوده اند، این رنگ دارای قدرت و سرزندگی مورد نیاز برای حرکت به سمت آینده ای مثبت است.

همه ی ما با کلیشه ی تکراری رنگ صورتی برای لباس های دخترانه و رنگ ابی برای لباس های پسرانه اشنایی داریم. اما اگر کمی از این کلیشه فاصله بگیریم می توانیم انتخاب های متعدد هیجان انگیزی داشته باشیم. ترکیب رنگ لباس کودک 2023 با آنچه در مورد رنگ سال گفته شد کمی فرق دارد. در حقیقت رنگ لباس بچه از اصول خاصی پیروی نمی کند و به سلیقه شخصی والدین مربوط است. اما شاید گاهی بعضی پدر و مادرها علاقه ی زیادی به انتخاب استایل کودک مطابق با ترندهای هر سال داشته باشند.

مطالعات نشان داده اند رنگ ها نه تنها ذهن کودک بلکه همه سیستم عصبی او را تحت تاثیر قرار می دهند پس بهتر است از رنگ های مناسب  استفاده شود.

رنگ‌ها با انرژی که در قالب نور تولید می‌کنند بر عملکردهای بدن، ذهن و احساسات کودک تاثیر می‌گذارند. مطالعاتی که در این خصوص انجام شده به وضوح فواید رنگ ها را روی مغز، خلاقیت، بهره وری و یادگیری اثبات کرده است و نشان می‌دهد این عناصر در ارتباط نزدیک با هم هستند. تاثیر رنگ روی کودکان می‌تواند متفاوت باشد و به صورت ایجاد هیجان، به آرامش رسیدن، الهام بخش بودن، یا حتی افزایش اضطراب و تنش، برقراری صلح و.. بروز یابد. رنگ همانند فرم، فضا و نوع بازی در ایجاد کنجکاوی، بروز خلاقیت و سطح ادراک محیطی کودکان تاثیر می‌گذارد. همانطور که می‌دانید کودکان بیشتر اوقات خود را در کلاس‌های آموزشی  و محیط‌های بازی می‌گذرانند و این دقیقا جایی است که می توان از رنگ برای تاثیر و تقویت در یادگیری استفاده کرد. به طور ویژه رنگ بر روحیه، رفتار و عملکرد آموزشی کودکان تاثیر می‌گذارد. برای درک بهتر نمونه‌هایی از رنگ‌ها و آنچه به کودک القا می‌کنند در زمینه تاثیر رنگ‌ها در یادگیری کودکان آورده شده است.

اما واقعا چه رنگی مناسب کودکان است؟ بهتر است از چه ترکیب رنگهایی در لباس های کودکانه استفاده شود؟

ترکیب رنگ‌های گرم در لباس کودک

رنگ‌های گرم  انرژی بخش هستند. قرمز، نارنجی، زرد و قهوه‌ای در این دسته قرار می‌گیرند. قرمز باعث ایجاد هیجان شده و انرژی بدن را بالا می‌برد و حضور این رنگ در لباس بچه ها می‌تواند شور و هیجان کودک را بیشتر کند اما این رنگ‌ها برای کودکانی که بیش فعالند مناسب نیست.همچنین باید توجه شود استفاده بیش از حد از رنگ قرمز به تنهایی نیز باعث افزایش  اضطراب و پرخاشگری کودک میشود.ترکیب رنگ های گرم با رنگ‌های آرامش‌بخشی همچون آبی بسیار مناسب است.

ترکیب رنگ‌های سرد در لباس کودک

رنگ‌های سرد مثل رنگ آبی و سبز و بنفش نیز می توانند در لباس کودک استفاده شوند که هر کدام احساس متمایزی را در کودک ایجاد میکنند.رنگ سبز حس طبیعت در کودک به وجود می اورد و  رنگ آبی باعث آرامش کودک کاهش سرعت ضربان قلب و تنفس او می‌شود و اعتماد به نفس کودک را نیز تقویت میکند.رنگ بنفش نیز می تواند در اعتماد به نفس کودک تاثیر گذار باشد.

ایا از تاثیر رنگ لباس بر روان کودک اگاه هستید؟

نارنجی :این رنگ گرم و دوستانه باعث برون گرایی و استقلال میشود و اعتماد به نفس را تقویت می کند.

زرد:باعث تقویت حافظه و نشاط میشود و گاهی باعث افزایش انگیزه نیز می شود.

قرمز: باعث تحریک بدن و ذهن و افزایش فشارخون و تنفس می شود.

آبی: برعکس رنگ قرمز باعث ارامش ذهن و بدن میشود و کاهش فشار خون و تنفس را به دنبال دارد.

سبز: رنگی تسکین دهنده است که اضطراب را کم و تمرکز را افزایش می دهد.

سخن پایانی اینکه در استفاده از رنگ های گرم بهتر است اعتدال رعایت شود. درست است که استفاده از رنگ های شاد باعث بهبود روحیه و شادی عمومی می شود ولی برای استفاده از لباس تیره هم هیچ محدودیتی وجود ندارد و اتفاقا برای تنوع بخشیدن عالی است. از دیدگاه روانشناختی و روانشناسی کودک، هر رنگ هم‌ دارای اثرات مثبت و هم اثرات منفی است. پس بهتر است برای لباس کودکان از ترکیب دو یا چند رنگ استفاده کنیم.

از اینکه با ما تا انتها مقاله لباس بچه گانه رنگ سال 1402 همراه بودید سپاس گزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *