وبلاگ

راهنمای انتخاب سایز لباس نوزاد

انتخاب سایز لباس نوزاد

انتخاب سایز لباس نوزاد در سه ماهه اول که رشد فرزندمان سریع تر می باشد به چه شکل است؟ یکی از دغدغه های اصلی والدین در خرید سیسمونی، تعیین سایز لباس نوزادی است که کاملا اندازه جثه فرزندشان باشد. در خرید های اینترنتی و خرید سیسمونی قبل از به دنیا اومدن کودک مثلا در سایز صفر لباس نوزادی، این نگرانی بیشتر به چشم می آید. بنابراین تصمیم گرفتیم در راهنمای انتخاب سایز لباس نوزاد اطلاعاتی در این زمینه در اختیار والدین قرار دهیم تا تجربه خرید مفید تری را تجربه کنند.

حتی اگر تصمیم به بچه دار شدن دارید بهتر است اصول اندازه‌گیری سایز لباس نوزاد را بشناسید. خرید لباس نوزادی تنها بر اساس معیار سن کافی نیست و در خرید بهتر است به جای پیروی از یک قاعده کلی به جثه نوزاد خودمان نگاه کنیم. راهکار هایی را در این زمینه در ادامه مقاله بررسی خواهیم کرد. همچنین با انواع جدول سایز لباس نوزاد آشنا خواهید شد.

تعیین سایز لباس نوزاد بر اساس سن

یکی از معیار هایی که برای خرید سیسمونی و لباس نوزادی در نظر گرفته می شود، سن نوزاد است. با توجه به اینکه همه نوزادان در سنین مشخص جثه کاملا یکسانی ندارند این معیار برای انتخاب سایز لباس نوزاد، تقریبی بوده و چندان کافی نیست. با این حال اکثر برند ها با توجه به رده بندی بندی که در ادامه آورده ایم برای سنین مختلف نوزادی طراحی را انجام می دهند.

درست است که در بیشتر موارد این استاندارد موجود یکسان می باشد اما نوع دوخت، جنس پارچه و برخی دگر موارد نیز در پرو نهایی لباس تاثیرگذار خواهند بود. در اندازه‌گیری سایز لباس نوزاد به این روش، در صورتی که فرزند شما نسبت به همسن و سال های خود جثه ریزتر یا درشت تری دارد، بهتر است از یک سایز کوچکتر یا بزرگتر خریداری نمایید. جدول سایز لباس نوزاد بر اساس سن را در ادامه می بینید.

 

سایز 00 لباس نوزادی مناسب نوزادان نارس و زیر 3 کیلوگرم(P)
سایز صفر لباس نوزادی مناسب نوزادان از بدو تولد تا 3 ماهگی(NB)
سایز یک لباس نوزادی مناسب نوزادان از 3 تا 6 ماهگی
سایز دو لباس نوزادی مناسب نوزادان از 6 تا 9 ماهگی
سایز سه لباس نوزادی مناسب نوزادان از 9 تا 12 ماهگی
سایز چهار لباس مناسب کودکان از 12 تا 18 ماهگی
سایز پنج لباس مناسب کودکان از 18 تا 24 ماهگی
سایز شش لباس مناسب کودکان از 24 تا 36 ماهگی
سایز هفت لباس مناسب کودکان از 36  تا 48 ماهگی
 1. سایز 00 نوزادی یا سایز لباس نارس همان طور که مشخص است متناسب نوزادان تازه متولد شده ای است که قد، وزن و جثه کوچتری در مقایسه با سایر همسنان خود دارند.
 2. سایز صفر لباس نوزادی یا همان ست بیمارستانی، لباسی است که برای نوزادان با وزن تقریبی 2.5 کیلو و قد 50 سانتی متر به منظور 2 روز اولیه تولد و بستری در بیمارستان برده می شود. با توجه به جثه نوزاد ممکن است سایز 1نوزادی مناسب فرزند تازه متولد شده شما باشد.
 3.  گروه سوم سایز لباس نوزادان مناسب نوزدان یک تا سه ماهه است که وزنی حدود 3/5 تا 6 کیلوگرم را دارند. دقت کنید که تمامی سایز ها تقریبی بوده و انتخاب سایز لباس نوزاد دقیق، بستگی به جثه فرزند شما دارد.
 4. نوزادان بعد از 6 ماهگی به دلیل تغذیه آنها رشد زیادی می کنند. نوزادان شش تا نه ماه با وزن تقریبی  ۷/۵ تا ۹/۵ کیلو گرم می توانند مناسب سایز 3 نوزادی باشند.
 5. به طور معمول نوزادان 12 تا 18 ماهه که وزن تقریبی ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم دارند، سایز ۴ و ۵ اندازشان می شود.

جدول سن، قد و وزن

نمونه فرضی جدول دیگری در ادامه بر اساس سن، قد و وزن فرزندان شما آورده شده است. برخی از برند ها جداول سایز لباس نوزاد خود را بر این اساس طراحی می کنند. می توانید برای تعیین سایز لباس نوزاد از آن ها کمک بگیرید.

 

سن وزن قد سایز لباس
نارس تا 2.26 تا 43 P
تازه متولد شده 2.2 تا 3.6 تا 55 NB
0 تا 3 ماه 3.6 تا 5.7 55 تا 61 3
3 تا 6 ماه 5.7 تا 7.4 61 تا 67 6
6 تا 9 ماه 7.4 تا 9.2 67 تا 72 9
9 تا 12 ماه 9.2 تا 11.1 72 تا 78 12
12 تا 18 ماه 11.1 تا 12.4 78 تا 83 18
18 تا 24 ماه 12.4 تا 13.6 83 تا 86 24

انتخاب سایز لباس نوزاد بر اساس اندازه گیری و مقایسه با جدول سایز لباس نوزاد

اندازه‌گیری سایز لباس نوزاد براساس جدول مشخص شده از طرف هر برند می تواند نتیجه دقیقتری به شما بدهد. جدول سایز لباس نوزاد شامل پارامتر هایی مثل قد، دور کمر، دورسینه و قد آستین لباس نوزادی است. قبل از خرید اینترنتی می توانید برای هر محصول جدول مشخصات آن را بررسی کنید و در صورت تطابق با جثه فرزندتان از خرید خود مطمئن شوید. در ادامه مثالی از جدول مشخصات و اندازه های یک برند فرضی را خواهید دید.

 

قد لباس آستین سرشانه دور کمر دور سینه قد نوزاد سن نوزاد
18 20 5 42 42 59 3 ماهه
18.5 22 5.5 44 44 67 6 ماهه
19 24 6 46 46 72 9 ماهه
21 26 6.8 48 48 75 12 ماهه

 

عرض بادی قد بادی عرض بلوز قد بلوز قد شلوار
19.5 35.5 19.5 28 34.5 سایز 0
21 37.5 21 32 37.5 سایز 1
22.5 40 22.5 34.5 40 سایز 2
24.5 24.5 38 43 سایز 3

 

نکات انتخاب سایز لباس نوزاد

 • خرید لباس نوزاد در سیسمونی یکی از پر چالش ترین مسائل است زیرا والدین باید علاوه بر بررسی فصل به دنیا آمدن نزاد و انتخاب لباس متناسب با فصل، به جثه نوزاد خود نیز توجه کنند.
 • بهتر است در خرید به جای سن به جدول سایز لباس نوزاد در هر برند که بر اساس قد و وزن و جثه فرزند شما است توجه داشته باشید تا لباسی که میخرد کاملا اندازه باشد.
 • ممکن است جثه نوزاد شما بزرگتر یا کوچتر از همسنان خود باشد و در خرید بر اساس معیار سن باید به این نکته توجه کنید تا از سایز های بعدی یا قبلی نوزادان استفاده کنید.
 • همه خرید لباس نوزادی را برای قبل از زایمان نگذارید و در خرید از هر سایز زیاده روی نکنید.

 

نکات انتخاب سایز لباس نوزاد

 

 • احتمال استفاده از لباس های سایز بزرگ خریداری شده در سیسمونی بیشتر از سایز صفر لباس نوزادی است بنابراین در خرید و انتخاب سایز لباس نوزاد دقت کنید.
 • برای راحتی نوزاد لباس های نخی و پنبه ای که زیپ یا دکمه اضافه نداشته باشند بخرید. لباس ها با یقه دو دکمه فشاری مناسب تر از سایر یقه ها می باشند.
 • قبل از اینکه لباس نو را تن نوزاد کنید اتیکت آن را جدا کرده و لباس را بشویید.
 • لباس های سرهمی که در قسمت پشت دکمه دارند و شلوار های کشی انتخاب مناسبتری در خرید نوزادی می باشند.
 • منظور از قد در جدول سایز لباس نوزاد،  قد نوزاد از سر تا کف پا می باشد.

درصورت هرگونه سوال در مورد محصول با پشتیبانی تماس بگیرید.

09155612603
 

نحوه تعویض لباس نوزادان

در ابتدا قبل از شروع تعویض لباس از دمای اتاق مطممئن شوید تا فرزندتان سرما نخورد. در حین عوض کردن لباس بالا تنه مراقب گردن  و سر نوزاد باشید. همچنین دقت کنید که روی صرت او خراشی نیفتد. بعد از آن بازوهارا ب آرامی وارد آستین کنید. در صورتی که لباس شما سرهمی است بعد از باز کردن زیپ یا دکمه کودک خود را بخوابانید و دست ها و سپس پاها راوارد سرهی کنید. می توانید حواس نوزاد را در حین تعویض لباس با آواز خاندن یا صحبت کردن پرت نمایید. در ادامه به پر تکرار ترین سوالات در زمینه انتخاب سایز لباس نوزاد پاسخ می دهیم.

 

نحوه تعویض و انتخاب سایز لباس نوزاد

 

سوالات متداول

 • سایز صفر لباس نوزادی تاچند ماهگی فرزندم قابل استفاده می باشد؟

تعیین سایز لباس نوزاد و مشخص کردن اینکه تا چه زمانی اندازه رندمان می ماند کاملا تقریبی بودم و با تجه به سرعت رشد و جثه افراد متفاوت است. به طور معمول لباس سایز صفر برای نوزاد تازه متولد شده و نهایت تا یک ماهگی نوزادان مناسب است.

 • سایز 1 لباس نوزادی تاچند ماهگی فرزندم قابل استفاده می باشد؟

در بیشتر موارد انتخاب سایز لباس نوزاد، سایز 1 تا شش ماهگی نوزاد اندازه می باشد. بهتر است 2 تا 4 دست لباس با این سایز بخرید.

 • سایز 2 لباس نوزادی تاچند ماهگی فرزندم قابل استفاده می باشد؟

لباس سایز 2 متناسب 6 ماهگی به بعد بیشتر نوزادان است. نوزادان در این مرحله به سرعت رشد می کنند. خرید 3 دست لباس سایز 2 متناسب با فصل کافی می باشد.

 • سایز 3 لباس نوزادی تاچند ماهگی فرزندم قابل استفاده می باشد؟

لزومی به خرید زیاد لباس های نوزادی سایز 3 در سیسمونی وجود ندارد زیرا زمان کافی برای آن دارید.بهتر است نهایت 2 دست لباس با این سایز بخرید و بقیه را در وقت مناسب خریداری کنید.

مفتخریم که تا انتهای مقاله راهنمای انتخاب سایز لباس نوزاد همراه ما بودید. در این مقاله با انواع جدول سایز لباس نوزاد و روش های تعیین سایز لباس نوزاد آشنا شدید. امیدواریم بتوانید مناسبترین اندازه‌گیری سایز لباس نوزاد را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *